Rok Ireny Sendlerowej
Treść
Irena Stanisława Sendlerowa z domu Krzyżanowska, ps. „Jolanta” (ur. 15 lutego 1910 w Warszawie, zm. 12 maja 2008) – polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom („Żegoty”). Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu.
W czasie II wojny światowej współtworzona przez nią sieć ludzi i organizacji podjęła próbę uratowania ok. 2500 żydowskich dzieci (nie wszystkie przeżyły wojnę)
W październiku 1943 została aresztowana przez Gestapo, jednak „Żegocie” udało się ją uwolnić. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. Po wojnie pracowała w opiece społecznej i średnim szkolnictwie medycznym. Przez długie lata jej działalność podczas okupacji była nieznana.
W latach 2007 i 2008 jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.
Nasza szkoła przprowadziła szereg działań upamiętniających życie i działalność Ireny Sendlerowej
- Wspólne oglądanie filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”
- Przygotowanie gazetek okolicznościowych na temat życia i działalności bohaterki
- Wykonanie projektów plakatów i zakładek do książek nawiązujących do Ireny Sendlerowej
- Konkurs wiedzy „Życie i dzieło Ireny Sendlerowej”
- Konkurs plastyczny pt. „ Ratowała nasze życie”
- Konkurs literacki pt. „Irena Sendlerowa- Każdemu, kto tonie, trzeba pomóc”
Na apelu podsumowującym te działania, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu literackiego. Zdobywcą miejsca I jest Filip Sapalski kl.V, II miejsce: Aleksandra Basta kl. V i Gabriela Jarosz kl V. III miejsce: Anna Zaczyk kl.V oraz Karol Migacz kl.V
Oprócz tego, Gabriela Jarosz, Monika Kowalkowska oraz Zuzanna Ruchała zaprezentowały twórczość uczniów na temat Ireny Sendlerowej oraz sylwetkę bohaterki.