Przejdź do treści
Banner 1
Przejdź do stopki

Akcja charytatywna " Watoto- Dzieci Afryki"

Akcja charytatywna

Treść

Stała akcja pomocy „Dożywianie”

Oprócz dzieci w najcięższym stanie, jest wiele maluchów niedożywionych, głodnych. Nawet w rodzinach średnio zamożnych uczy się dzieci od maleńkości, że o drugi posiłek nie wypada nawet prosić!

Akcja „Dożywianie” to wysokokaloryczny posiłek, który misjonarki wydają dla dzieci jeszcze nie chorych, ale już bardzo wygłodzonych.

Wpłaty dowolnej wysokości na konto fundacji Watoto – Dzieci Afryki (43 1140 1010 0000 5839 2900 1001) z dopiskiem (tytułem wpłaty) DOŻYWIANIE przekazujemy misjonarkom w Brazzaville i Peke (Republika Konga) na finansowanie posiłków dla dzieci

Pierwsze objawy choroby głodowej to wychudzenie, a także siwiejące (u dzieci!) lub wypadające włosy.W kolejnym etapie choroby często występuje opuchlizna (obrzęk) twarzy, brzucha, nóg lub innych części ciała, spowodowana niedoborem białka (zniszczona zostaje tkanka tłuszczowa, pod skórą zbiera się woda).

                   Głód dotyka rodziny, które nie mogą się wyżywić z uprawy małego poletka (te poletka wielkością przypominają raczej nasze ogródki), rodziny wywłaszczone z ziemi lub ograbione ze zbiorów przez wojsko. W takiej rodzinie działa naturalna zasada: aby rodzina przetrwała, muszą przetrwać osoby najsilniejsze. Stąd – przy braku jedzenia – najpierw posila się mężczyzna… Na samym końcu „kolejki do miski” są małe dzieci.

Następny powód choroby głodowej małych dzieci (karmionych piersią nawet przez dwa lata): źle odżywiona matka traci pokarm lub ma kolejne niemowlę. Dziecko z mleka matki musi „przestawić się” na fasolę. Jedno to wytrzyma, inne nie. (Mleko w proszku w całej Afryce Subsaharyjskiej jest bardzo drogie – to mleko dla turystów lub bogatych. Nadto do przygotowania posiłku z mleka w proszku potrzebna jest woda przegotowana, a nie woda ze strumyka. Ognisko na ugotowanie, jedynego w ciągu dnia, wieczornego posiłku i zagotowanie wody rozpala się wieczorem).

Kolejny powód: inna (nie głodowa) choroba dziecka, nieleczona. Gdy dziecko traci apetyt, w tych warunkach nie trzeba długo czekać, aby zapadło ono na chorobę głodową

„Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość, te trzy:z nich zaś największa jest miłość.” !!!

Św. Paweł(1 Kor 1-13)

93716