Przejdź do treści
Banner 1
Przejdź do stopki

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków

Treść

O tym, że nauka języków jest oknem na świat, nie trzeba przekonywać.  Zawsze jednak warto przypominać, że umiejętność posługiwania się obcymi językami pozwala na lepsze zrozumienie obcych kultur. Dlatego, aby po wakacjach znów obudzić we wszystkich ciekawość świata, siódmoklasiści postanowili  przedstawić bliżej kilka krajów europejskich.

 Program miał częściowo charakter multimedialny. W trakcie akademii, można się było na przykład  dowiedzieć, że na Syberii -w Rosji, temperatura powietrza spada do -70 stopni, a transsyberyjska kolej to 9 440 km żelaznej drogi z Moskwy do Władywostoku, co czyni ją najdłuższą koleją na świecie. Berlin w Niemczech, ma więcej mostów niż Wenecja, bo aż 960. Do tego, jest 9 razy większy niż Paryż. We Francji z kolei, produkuje się około 400 rodzajów sera. Lista francuskich wynalazków jest długa: znajdują się na niej m.in. łódź podwodna, spadochron, balon czy kalkulator.  Hiszpania natomiast,  to największy producent oliwy z oliwek na świecie, a pełne imię i nazwisko słynnego malarza Pabla Picassa brzmi: Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Ruiz y Picasso! W Niemczech jest ponad 300 rodzajów chleba. Tradycja choinki też pochodzi z Niemiec. Pierwsza drukowana książka na świecie została wydrukowana w języku niemieckim, a najpopularniejszym nazwiskiem jest Müller. W Londynie - w Wielkiej Brytanii, można było zobaczyć najpopularniejsze miejsca, jak Pałac Buckingham, Big Bena, czy największy w Europie port lotniczy-  Heathrow oraz dowiedzieć się, że do krajów w których angielski jest językiem urzędowym należą: Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Indie, Irlandia, Malezja, Singapur, Sri Lanka, RPA i oczywiście ojczyzna tego języka Wielka Brytania.

 Ciekawostki o krajach europejskich były zaprezentowane w postaci słowa, obrazu i dźwięku- typowego przeboju danego kraju. Na końcu, młodzież zaśpiewała polski przebój „Pokaż na co cię stać”. Mamy nadzieję, że występ zmobilizował  oglądających do jeszcze intensywniejszej nauki języków oraz poszerzania wiedzy kulturowej krajów europejskich i nie tylko.

93709