Przejdź do treści
Banner 1
Przejdź do stopki

Podziękowania z AFRYKI

Podziękowania z AFRYKI

Treść

Oto mail od Sióstr Służebniczek oraz charakterystyka szpitala w Katondwe.

Szczęść Boże!

Przesyłam wraz z serdecznym podziękowaniem od s. Krystyny Matusz z Katondwe kilka zdjęć, jakie przysłała.

My również, z domu generalnego, gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji "bandaże dla Katondwe".  Jesteśmy wdzięczne za Wasze otwarte i dobre serca, za wspaniałomyślność i konkretną pomoc. Jako wdzięczność - włączamy Was do nowenny przez przyczynę bł. Pana Edmunda Bojanowskiego, którą odprawiamy codziennie przed nieustannie wystawionym Najświętszym Sakramentem w naszej kaplicy.

Bożej Dobroci polecam Szanowne Grono Pedagogiczne i Uczniów -

s. Teresa Głuchowska
referentka misyjna

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP NP
Stara Wieś 460
36-200 Brzozów

KATONDWE MISSION HOSPITAL

P.O. BOX 30500, LUSAKA

Email: katondwehadm@gmail.com Cell: +260979693979; +260 972672942

 

Katondwe, 16.02.2020

Kochani Przyjaciele ze Szkoły Podstawowej w Stadłach

 

PODZIĘKOWANIE

Szpital misyjny w Katondwe w Zambii, prowadzony przez Siostry Służebniczki Starowiejskie, posiada 80 łóżek, składa się z podstawowych oddziałów, t. j. oddziału żeńskiego z dziecięcym, męskiego, zakaźnego, położnictwa z salą porodową i bloku operacyjnego, a także laboratorium, rentgena, apteki i przychodni przyszpitalnych (ogólnej, matki i dziecka, ginekologicznej i HIV). Okolica jest biedna, lokalni ludzie trudnią się wyplataniem mat, rybołówstwem i uprawą kukurydzy w porze deszczowej. Szpital położony jest w dolinie Luangwa, gdzie łączą się dwie wielkie rzeki: Luangwa i Zambezi, w pobliżu granicy z Mozambikiem i Zimbabwe. Mamy wielu chorych z sąsiednich krajów i prawie połowa naszych pacjentów to dzieci. Choruja głównie na choroby tropikalne, takie jak malaria, bilharzia, filariaza, a także na gruźlicę, HIV, pogryzienia przez węże, krokodyle, hipopotamy, a także urazy spowodowane wypadkami drogowymi, itd. Wykonujemy wiele operacji, takich jak cesarskie cięcia, laparatomie, przepukliny, zespolenia kostne i wiele innych.

Szpital w Katondwe jest szpitalem biednych ludzi w buszu, gdzie do najbliższego miasta mamy 300 km, brak prądu, problem z wodą, transportem, brak personelu, sprzętu medycznego, leków, itd. Pomimo ograniczonych środków, staramy się zabezpieczyć jak najlepszą opiekę medyczną. Braki są wielkie, ale z pomocą ludzi o otwartych sercach, jak Wy Kochani, Pan Jezus działa cuda. Mamy w szpitalu przypadek kobiety z padaczką, która wieczorem podczas ataku drgawek wpadła do ogniska i doznała poparzeń obejmujących 30% ciała. W naszych warunkach nie jest to łatwe do leczenia, ale dzięki troskliwej opiece, codziennej zmianie opatrunków, dochodzi do siebie. Wczoraj był wypadek samochodowy – rany i złamania, które trzeba zaopatrzyć i leczyć, w czwartek 5 operacji chirurgicznych - to tylko migawka z życia Katondwe. Kochani, bez Was cóż moglibyśmy zdziałać?

W imieniu wszystkich Chorych, Pracowników i Sióstr, z całą radością dziękujemy za pomoc naszemu szpitalowi, za otrzymaną paczkę ze środkami opatrunkowymi. Dziękujemy za każdą dobrą myśl, wysiłek i grosik. Dziękujemy Bogu za Wasze dobre serca, wrażliwe na biedę i ból.

Niech Pan Jezus błogosławi Wam we Wszystkim!

Z darem modlitwy

Wdzięczne:

S. Mirosława Góra, S. Krystyna Matusz i S. Edyta Wojtowicz

93716