Przejdź do treści
Banner 1
Przejdź do stopki

„Archipelag skarbów"

„Archipelag skarbów

Treść

Celem głównym tego programu jest zapobieganie różnym zachowaniom ryzykownym i problemom młodzieży (chodziło m.in. o ograniczenie wczesnych kontaktów seksualnych i problemów z nimi związanych, ograniczenie picia alkoholu, używania narkotyków i dopalaczy, ograniczenie natężenia przemocy rówieśniczej (fizycznej, słownej oraz o podtekście seksualnym). Wszystkie tematy poparte były ciekawymi przykładami oraz świadectwami zarówno zwykłych młodych ludzi jak i znanych osób.
         Punktem wyjścia w pracy z młodzieżą było uświadomienie im ich najgłębszych pragnień i marzeń w tym zwłaszcza marzenia o pięknej, trwałej miłości na całe życie, która nie tylko nigdy się nie kończy, ale z biegiem lat będzie rosła. Trenerzy jasno poinformowali  młodzież, że ich samych w życiu osobistym interesuje tylko tak pojęta miłość i jeżeli w programie będzie mowa o drodze życia, seksualności, różnych wyborach – to zawsze z myślą o tym, że celem jest wielka i trwała miłość.
        W trakcie tych dwóch spotkań młodzieży przekazano wiedzę o budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku, omówiono też problemy takie jak uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Uczono jak sobie radzić z „tygrysami”, które mieszkają w dżungli, jaką jest wnętrze człowieka. Podano młodym konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem. Zachęcano młodzież do korzystania z tych wskazówek, trenowania własnej siły charakteru. Wszystkie te tematy poruszono z dużą delikatnością i powagą.

93667