Przejdź do treści
Banner 1
Przejdź do stopki

Wycieczka w Pieniny

Wycieczka w Pieniny

Treść

 

Pierwszym punktem był zamek w Czorsztynie,  następnie Zapora , projekcja filmu o Pieninach i Zamek w Niedzicy. Podczas wycieczki był czas na lody, a po trudach zwiedzania czekał na nas pyszny, domowy obiad. Droga powrotna do Stadeł była okraszona śpiewem uczestników. Istny wesoły autobus.Wyjazd był abrdzo udany, gdyżdopisywała pogoda. Widoki były naprawdę cudowane, szczególnie ośnieżone pasmo Tatr.

Zamek Czorsztyn to średniowieczna warownia, która przez długie lata stanowiła ważny element obronny na trakcie handlowym z Krakowa do Budy. Dawał także schronienie królom Polski w trakcie wojen i lokalnych powstań. Po pożarze pod koniec XVIII w. popadł w ruinę, ale nie w zapomnienie. Od 1996 roku jest udostępniony do zwiedzania jako trwale zabezpieczona ruina. Zamek Czorsztyn powstał prawdopodobnie z inicjatywy św. Kingi w XIII wieku. Ze względu na jego duże znaczenie w ochronę ważnego traktu handlowego, Kazimierz Wielki podjął decyzję o jego rozbudowie. Stał się wówczas miejscem, w którym chętnie przebywali władcy Polski, w tym Ludwik Andegaweński, Władysław Jagiełło z żoną Jadwigą, czy Władysław Warneńczyk. W Zamku Czorsztyn ukrywał się także Jan Kazimierz w trakcie potopu szwedzkiego.

Zamek Dunajec[1] (węg. Nedecsłow. Nedeca[2]) – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej

Zamek niedzicki był plenerem wielu filmów. Od marca 1955 r. kręcono tutaj zdjęcia do filmu Zemsta na podstawie komedii Aleksandra Fredry  W 1967 r. w pomieszczeniach i najbliższej okolicy zamku powstał polski film wojenny Zwariowana noc, który został zrealizowany na podstawie powieści Natalii Rolleczek. W 1975 r. powstał na zamku film Mazepa, zrealizowany na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Zamek był również miejscem realizacji zdjęć m.in. do seriali telewizyjnych Janosik oraz Wakacje z duchami. Obiekt jest również miejscem akcji w książce przygodowej Agi Paszkot Ciotka, licho i niedzickie zamczycho. W 2011 roku był też siódmym postojem w The Amazing Race Australia 2.

źródło: Wikipedia

113487